

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 55 mΩ |
| Ripple Current | 886 µA |
| Height - Seated (Max) | 4.3 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 2917 |
| Case Code (Metric) | 7343 |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 16 µA |
| Dissipation Factor | 6 % |
| Height | 4.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Depth | 4.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Lead Pitch | 4.4 mm |
| Voltage | 35 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Type | Molded |
Stock: 1160
Distributors
pcbx
Unit Price$6.64623
Ext.Price$6.64623
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.64623 | $6.64623 |
| 10 | $4.99364 | $49.93640 |
| 25 | $4.54331 | $113.58275 |
| 50 | $4.13359 | $206.67950 |
| 100 | $3.76083 | $376.08300 |
| 300 | $3.59785 | $1079.35500 |
| 500 | $3.44194 | $1720.97000 |
